باقالی خورشت از معروف ترین غذاهای شمال ایران است که به اسامی باقالا قاتق و گاهی خورش گل در چمن معروف میباشد ؛ لوبیای استفاده شده در این خورش از خانواده لوبیا چیتی است که به نامهای لوبیا کشاورزی ، لوبیای رشتی یا پاچ باقالا هم معروف میباشد.

 

مواد لازم :

لوبیا کشاورزی 2 لیوان  .  شوید خشک 2 قاشق غذاخوری  .  تخم مرغ 2 عدد  سیر 4 حبه

 

طرز تهیه:

طرز تهیه : لوبیاها را از چند ساعت قبل در آب جوش خیس دهید و 2 بار ، آب آن را عوض کنید سپس پوست روی لوبیا را گرفته و آن را به دو نیم، قسمت کنید ، سیر را خرد کنید و در مقداری روغن تفت دهید ، پس از اینکه بوی سیر بلند شد لوبیاها را اضافه کنید و همراه با سیر چند دقیقه تفت دهید تا نیم پز شود سپس شوید خشک را به  باقلاخورشت اضافه کنید.

 پس از اینکه کمی مواد را تفت دادید حدود 2 – 3 لیوان آب اضافه کنید ( آب باید تا 1 بند انگشت روی مواد را بگیرد ) ، در قابلمه را ببندید و با حرارت ملایم و به مدت 15 دقیقه اجازه دهید باقلا بپزد و آب خورش کم شود ( هر 5 دقیقه به آرامی خورش را کمی هم بزنید تا ته نگیرد ).

پس از پختن باقلاها دو عدد تخم مرغ را داخل خورشت بشکنید و با حرارت ملایم بگذارید تخم مرغ ها بسته شوند و خورشت به روغن بیفتد سپس خورشت را در ظرف بریزید و همراه با برنج یا نان سرو کنید.

( گیلانی ها این خورشت را بیشتر با برنج ، ماهی دودی یا اشبل (تخم ماهی شور ) مصرف میکنند .

 

نکته ها : از ابتدا نمک را به خورشت اضافه نکنید زیرا باعث دیر پختن لوبیاها میشود ، اگر به بوی سیر تازه حساسیت دارید به جای آن از پودر سیر استفاده کنید ، اگر به جای شوید خشک از شوید تازه استفاده میکنید مقدار شوید را به دو برابر افزایش دهید و شوید را قبل از خرد کردن کاملا خشک کنید. ( بسته به ذائقه ،شوید و سیر می تواند از غذا حذف شود)

 

مقدار تخم مرغ در این خورشت کاملا سلیقه ای است ، میتوانید از تخم مرغ تنها در داخل خورشت استفاده کنید یا فقط به عنوان تزئین روی آن تخم مرغ نیمرو کنید و قرار دهید ، مقدار غلظت این خورشت به ذائقه افراد بستگی دارد ، اگر خورشت را سفت تر میپسندید کمی صبر کنید تا آب آن بخار شود ، در صورت موجود نبودن این نوع باقلا از باقلای سبز ریز یا لپه باقالی هم میتوانید استفاده کنید.

 


با تشکر از خانم خسروی بابت آموزش این غذا

منبع : پایگاه اطلاع رسانی دهشال متحد |طرز تهیه باقالی خورشت...
برچسب ها : خورشت ,شوید ,دهید ,استفاده ,لوبیا ,خورش ,استفاده کنید ,اضافه کنید ,معروف میباشد ,داخل خورشت ,حرارت ملایم